Kolorektal kanserlerde erken tanı ve tarama

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Kavramlar bölümünde tanımlandığı üzere, kanserin her zaman küçük bir odakta başladığı ve ancak uzun süre fark edilmeden çoğalıp saldırgan mutant hücre tipleri geliştirdiğinde tehlikeli olabildiği gerçeği dikkate alındığında, aslında tüm bireylerin doğumdan itibaren hayat boyu tüm kanser türleri için taranması teorik olarak idealdir.

Özellikle kolorektal kanserler tarama programları için ideal bir hedef oluştururlar. Çünkü çoğunlukla 50 yaş üstü gelişirler, yavaş gelişen öncülleri (polipler) vardır ve kolonoskopi gibi tekniklerle tam ve kesin olarak ayırt edilebilirler. Poliplerin erken tanısı ve yok edilmesi büyük oranda kanser gelişimini önler. Özel risk faktörleri olmayan kişilerde polip ve barsak kanseri taraması kadında ve erkekte 50 yaştan itibaren başlatılır.

Ancak doğal olarak, tarama programlarının pratik çok sayıda zorlukları/limitasyonları vardır. Bunların bazıları:

  • Tarama testlerini yapacak yetkin/kalifiye ekiplerin oluşturulması
  • Tarama sürecinde ekipler tarafından aynı malzeme ve standartların uygulanması, standart kayıt sistemleri oluşturulması
  • Hedef kitlenin iyi belirlenmesi, bu kişilerle iletişimin, bilgi aktarımının ve katılımın sağlanması (medya, broşürler, diğer duyurular, vs)
  • Hedef kitledeki her bireyin taramadan eşit şansla faydalanması
  • Tarama testlerinde hastalık saptanması durumunda tedavinin de yönlendirilmesi
  • Tarama sonrası koruyucu unsurların kişilere öğretilmesi
  • En önemlisi, tüm bu aşamalar için uygun maddi altyapının/desteğin mevcut olması ya da sağlanması (sigortalar, sponsorship, devlet desteği, vs)

Tüm bu unsurların maddi ve stratejik zorlukları nedeniyle tüm ülke kapsamında (nation-wide) kanser taramaları ancak Japonya’da ve mide kanseri için yapılabilmiştir. ABD ve Avrupa’da ise ancak belli iller kapsamında (population-based) kolorektal kanser taramaları gerçekleştirilmiştir.

Tarama testlerinin teknolojik üstünlükleri ve duyarlılıkları artıkça masrafları, kalifiye ekipler gereksinimi ve organizasyon zorlukları da doğal olarak artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>