Kolorektal cerrahi nedir?

kolon-kanseri-rektum-tedavisi-ankara-ameliyati (11)

Kolorektal cerrahi veya Proktoloji, kalın barsak, rektum ve anal bölge hastalıkları ile ilgilenen bir alt uzmanlık alanıdır. Tıp alanında özel bir kategori oluştururlar. Özellikli bir alandır Proktoloji. Çünkü, Proktoloji eğitimine Tıp Fakültesi kapsamında yeterince yer verilmez genel olarak.

Anorektal muayeneler özel alet ve teknoloji gerektirir. Anorektal hastalıklarda hasta memnuniyeti sağlamak da oldukça zordur. Anorektal bölgenin fonksiyonel ve sosyal özellikleri nedeni ile hastaların tedavi öncesi ve sonrasında mutlaka eğitilmeleri gerekir.

Koloraktal cerrahi, halen Genel Cerrahi denilen daha büyük bir kapsam içerisinde, kalın barsak, rektum ve anal bölge hastalıkların tanı ve tedavisine odaklanmış bir alt uzmanlık alanıdır. Pek çok ülkede ve üniversiteler ve devlet tarafından tanınmış bir spesifikasyon (uzmanlık) alanıdır. Ülkemizde, bu konudaki ısrarlarımıza rağmen yıllardır (dernek olarak da) bu alt gruplar henüz resmen tanımlanmadı. Burada tabii batı ülkelerinin konseptlerinin bir miktar gerisinde gidiyoruz maalesef. Bu yüzden bizde, resmi, Türk statüsüne göre tanımlanmış koloraktal cerrahlar yoktur. Genel cerrahi içerisinde, hasta gruplarındaki deneyimi ile, vaka serileri ile, yurt dışı yayınları ile bu odaklanmış Proktoloji uzmanları veya bu alana adanmış (dedicated) uzmanlar vardır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>