Kolon ve rektum kanserlerinde koruyucu önlemler

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (7)

Kanser gelişiminde ve bunun bir yansıması olarak kanserin önlenmesinde çok sayıda unsur bildirilmiş ve tartışılagelmiştir. Stres, uyuşturucu/alkol/sigara tüketimi, hareketsiz yaşam, doğal besinlerden uzaklaşma ve endüstriyel ürünler tüketme, besin ekleri, hava kirliliği gibi pek çok unsur, diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi kanser gelişiminden de sorumlu tutulmuştur.

Tarama prosedürü tamamlanan kişilere ayrıntılı formlarla ve sözel olarak önerilerde bulunulur:

Tam yapılmış ve kalın barsağın tümünün normal olarak yorumlandığı (hiçbir polip ya da başkaca lezyon olmayan) kişilerde 10 sene sonrasına kadar tekrar kolonoskopi yapılması gerekmeyecektir. İki sene aralıklarla GGK kontrolleri ise sürdürülecektir.

Ayrıntılı aile hikayesi ve diğer risk faktörleri sorgulanan kişilerde herhangi bir risk faktörünün olduğu saptanırsa daha kısa aralıklarla kontrolleri önerilir. Bu kişiler için genetik danışmanlık da planlanabilir.

Kalın barsakta polip tespit edilen hastaların çoğunda kolonoskopi sırasında bu polipler zaten çıkartılacak ve patolojik incelemeleri yapılacaktır. Çoğunlukla henüz kanserleşmeden yakalanan bu poliplerin çıkartılmasıyla ileride kanser gelişme riski önlenmiş ve tarama da temel amacına ulaşmış olur.

Polipleri kolonoskopik olarak saptanıp çıkartılan kişilerde altı ay ya da bir sene sonra tekrar kolonoskopi yapılır. Polip sayısı ve büyüklüğüne göre sonraki kontrol periodları belirlenir.

Tarama sürecini tamamlayan kişilere bazı yaşam tarzı önerileri anlatılır ve yazılı formlarla da iletilir. Kırmızı et ve hayvansal yağlardan uzak durulması, Akdeniz tipi beslenme olarak da tanımlanan balık, yoğurt, zeytinyağı, meyve-sebze ağırlıklı diyet, aerobik spor aktiviteleri, bazı vitamin/eser element takviyeleri, ideal kilo ve kalori alımının sağlanması, alkol ve sigara kullanımının kısıtlanması ya da durdurulması gibi unsurlardan gerekli görülenler tarama sürecini tamamlayan kişilere öneri olarak iletilir.

Kanser saptanması durumunda ise önceki bölümde özetlediğimiz evreleme, ameliyat gibi süreçler hemen başlatılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>