Kolon ve rektum kanserlerinde evrelendirme

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Kanser gelişimi ne yazık ki ilgili organ boyunca (izoaksiyel) değil, organın derinlemesine doğru (transaksiyel) olmaktadır. Yani kanser hücreleri önce kalın barsağın endoskopik olarak da görülebilen en iç (luminal) kısmındaki hücrelerde ortaya çıkmaktadır. Bu çoğalma ilk aşamada çoğunlukla polip tarzında kendini gösterir.

Zamanla farklı saldırgan hücre gruplarının gelişmesiyle kanser daha derin tabakalara (barsak duvarının kas ve zar yapısına) ulaşır. Bu aşamada bazen çevre lenf düğümlerine de sıçramalar (lenfatik metastaz) başlayabilir. Daha da ileri aşamalarda uzak organlara sıçrama yeteneğini kazanan kanser hücreleri de kanser populasyonuna eklenecek ve karaciğer, kemik, akciğer gibi organlara yayılım (uzak metastaz) gelişebilecektir.

Kanser için tipik olan bu saldırgan hücre türleri (subgrup/suş) gelişimi ve yayılım potansiyeli bir süreçtir. Kanser veya öncüllerinin erken evrelerde belirlenip bertaraf edilmeleri durumunda hem tedavi daha kolay olmakta hem de bu yaşamsal riskler ortadan kalkmaktadır. Tanıda gecikilmesi durumunda ise evre artmakta, tedavi zorlaşmakta ve hastalığın tümüyle eradikasyonu mümkün olmayabilmektedir.

Eğer tanı kanserse, hastalığın evresini belirlemek gerekir; çünkü bu tespit, tedavi planlamasını etkileyebilir. Bu amaçla tam kolonoskopi, bazı kan testleriyle bazı tümör belirleyicilerin (tumor markers) seviye tespitleri, karın ve göğüs tomografileri, karın ve pelvis MR, anorektal ultrason, PET gibi çok sayıda ek test yapmak gerekebilir.

  • Evre I. Kolon ya da rektum duvarının bir kısmında tutulum vardır.
  • Evre II. Kanser kolon ya da rektum duvarının tümünü katetmiştir ancak henüz lenf bezi tutulumu bulunmamaktadır.
  • Evre III. Kanser lenf bezlerine ulaşmıştır ancak henüz vücudun diğer bölgelerinde tutulum bulunmamaktadır.
  • Evre IV. Kanser bedenin diğer bölgelerine yayılım göstermiştir. Kolorektal kanser en sık karaciğer ve/veya akciğerlere sıçramaktadır.
  • Nüks. Nüks daha önce ortaya çıkmış ve tedavi edilmiş kanserin yeniden başlamasıdır. Hastalık kolon ya da rektum bölgesinde tekrar edebileceği gibi (lokal nüks), bedenin diğer bir bölgesinde de nüks edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>