Kolon ve rektum kanserleri nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (10)

Benzer özellikler gösteren pekçok hastalık için aynı isim altında toplanan Kanser (karsinoma, kötü huylu/habis/malign tümör) genel bir tanımlamadır. Kanser, yaşamın ve vücudun temel birimi olan hücrede başlar. Vücudun ihtiyaçları doğrultusunda hücrelerin büyümesi ve çoğalması normalde kontrol altındadır.

Ancak bazen hücreler kontrol dışı biçimde büyümeye ve çoğalmaya başlarlar. Bu durumda bu hücrelerin bulunduğu bölgelerde normal dışı bir büyüme oluşur ki buna kitle ya da tümör denir. Kanser olarak tanımlanan, çevre dokulara ve uzak organlara yayılma potansiyeli taşıyan ve/veya bu düzeye ulaşan kötü huylu tümörlerdir. Diğer taraftan, çoğunlukla kanser olmayan tümörler de (iyi huylu/benign tümörler) vardır, örneğin derialtı yağ bezeleri (lipomlar). Kolonda başlayan kanser kolon kanseri, rektumda başlayan kanser rektum kanseri olarak adlandırılır. Kolorektal kanser, bu organlarda gelişen kanserlerin genel adıdır.

Hemen herkes için son derece ürkütücü olan kanser, çağımızın en ölümcül sorununu tanımlamaktadır. Ancak, kanser terimi genel bir tanımlamadır ve aslında farklı kanser vakaları birbirine hiç benzemeyebilirler. Bu nedenle kanser kavramını, ciddiyeti açısından infeksiyon kavramı gibi düşünmek daha doğru olacaktır. Çok farklı seyreden basit bir gripal infeksiyon da ağır bir menenjit vakası da infeksiyondur. Örneğin saldırgan/agresif bazı kanserler çok hızla büyür ve yayılabilirken (metastaz), çoğu deri ve tiroid kanserleri senelerce yavaş büyüyüp uzak yayılım yapmaz ve ameliyatla basitçe tedavi edilebilir.

Kanserin her zaman küçük bir odakta başladığı ve ancak uzun süre fark edilmeden çoğalıp saldırgan mutant hücre tipleri geliştirdiğinde tehlikeli olabildiği de Kanserle ilgili olarak iyi anlaşılması gereken diğer bir önemli kavramdır. Aslında kanser vakası, zamanında/gecikmeden fark edilebilirse tedavi edilebilir.

Barsak kanserlerinin hem erken tespiti hem de tam olarak tedavi edilmeleri açısından avantajlı olduğumuz, kısaca vurgulanan bu temel kavramlar ışığında açıkça ortaya çıkmaktadır:

Barsak kanserleri nispeten yavaş gelişen tümörlerdir.

Barsak kanserlerinin çoğu belirgin öncüllerden (polipler/kanser olmayan barsak tümörlerinden) aşamalı olarak gelişmesi, sinsi başlayıp seyreden diğer pek çok kanser türünün tersine dir. Yaklaşık 8 senelik bir sürenin bir kolon polibinin ilk başlamasından invaziv kansere dönüşmesine kadar geçen zaman olduğu bilinmektedir. Bu da bize barsak kanserini henüz oluşmadan yakalayabilmemiz için istisnai bir şans ve uzun bir süre tanımaktadır.

Kolonoskopi aracılığıyla, kolorektal polip ve kanserleri direkt gözle görerek (hatta görmeden biopsi örnekleriyle) çok küçükken dahi yakalamak mümkündür. MR, PET-CT gibi gelişmiş tekniklere rağmen başka kanser türlerinde bu avantaj olmayabilir.

Endoskopik (kolonoskopik) yollarla çıkartılarak ameliyatsız bertaraf edilebilen barsak kanseri öncüleri de vardır.

Başarı oranı, daha ilerlemiş vakalarda dahi cerrahi teknik, radyoterapi ve ilaç tedavisindeki gelişmeler çerçevesinde yüksektir ve yükselmeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>