Bağırsak kanseri taraması neden yapılmalı?

kolon-kanseri-rektum-tedavisi-ankara-ameliyati (1)

Barsak kanserleri, tarama programları ile erken evrede yakalanabilmesi açısından ideal bir hedef oluşturmaktadır. Barsak kanserlerinin çoğu belirgin öncüllerden (polipler/kanser olmayan barsak tümörlerinden) aşamalı olarak gelişmektedir. Bu da bize çok yaygın rastlanan barsak kanserini henüz oluşmadan yakalayabilmemiz için istisnai bir şans ve uzun bir süre tanımaktadır.

Kolorektal polip ve kanserleri kolonoskopi aracılıklı direkt gözle görerek (hatta görmeden biopsi örnekleriyle) çok küçükken dahi yakalamak mümkündür. MR, PET-CT gibi gelişmiş tekniklere rağmen başka kanser türlerinde bu avantaj olmayabilir. Barsak kanseri öncüllerinin çoğu endoskopik (kolonoskopik) yolla çıkartılarak ameliyatsız ortadan kaldırılabilirler.

Tarama testlerinin teknolojik üstünlükleri ve duyarlılıkları artıkça masrafları, kalifiye ekipler gereksinimi ve organizasyon zorlukları da doğal olarak artmaktadır. Tarama testlerini yapacak yetkin/kalifiye ekiplerin oluşturulması, tarama sürecinde ekipler tarafından aynı malzeme ve standartların uygulanması, standart kayıt sistemleri oluşturulması, hedef kitlenin iyi belirlenmesi, bu kişilerle iletişimin, bilgi aktarımının ve katılımın sağlanması (medya, broşürler, diğer duyurular, vs) gibi unsurlar taramanın doğru ve etkin olarak gerçekleştirilmesi için zorunludur.

Kolorektal polip ve kanser taraması uygulamalarımızda, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş ilkelere uyulmakta ve Avrupa Birliği ve American Cancer Society doküman ve önerilerinden de yararlanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>