Kolon kanserinin özellikleri nelerdir?

kolon-kanseri-rektum-tedavisi-ankara-ameliyati (11)

Kanser (karsinoma, kötü huylu/habis/malign tümör) benzer özellikler gösterdiği için aynı isim altında toplanan pek çok hastalık için kullanılan genel bir tanımlamadır. Kanser, yaşamın ve vücudun temel birimi olan hücrede başlar.

Normalde hücrelerin büyümesi ve çoğalması vücudun ihtiyaçları doğrultusunda kontrol altındadır. Ancak bazen hücreler kontrol dışı biçimde büyümeye ve çoğalmaya başlarlar. Bu durumda bu hücrelerin bulunduğu bölgelerde normal dışı bir büyüme oluşur ki buna kitle ya da tümör denir. Çevre dokulara ve uzak organlara yayılma potansiyeli taşıyan ve/veya bu düzeye ulaşan kötü huylu tümörler, kanser olarak tanımlanır. Diğer taraftan, örneğin derialtı yağ bezeleri (lipomlar) de tümördür ama çoğunlukla kanser değillerdir (iyi huylu/benign tümörler). Kolonda başlayan kanser kolon kanseri, rektumda başlayan kanser rektum kanseri olarak adlandırılır. Bu organlarda gelişen kanserlere genel olarak kolorektal kanser de denmektedir.

Çağımızın en ölümcül sorununu tanımladığı için kanser ismi dahi hemen herkes için son derece ürkütücüdür. Ancak, kanser terimi genel bir tanımlamadır ve aslında farklı kanser vakaları birbirine hiç benzemeyebilirler. Bu nedenle kanser kavramını, ciddiyeti açısından infeksiyon kavramı gibi düşünmek daha doğru olacaktır. Basit bir gripal infeksiyon da ağır bir menenjit vakası da infeksiyondur ama çok farklı seyrederler. Örneğin çoğu deri ve tiroid kanserleri senelerce yavaş büyüyüp uzak yayılım yapmaz ve ameliyatla basitçe tedavi edilebilirken daha saldırgan/agresif bazı kanserler çok hızla büyür ve yayılabilirler (metastaz).

Kanserle ilgili olarak iyi anlaşılması gereken diğer bir önemli kavram da kanserin her zaman küçük bir odakta başladığı ve ancak uzun süre fark edilmeden çoğalıp saldırgan mutant hücre tipleri geliştirdiğinde tehlikeli olabildiği gerçeğidir. Aslında zamanında/gecikmeden fark edilebilen her kanser vakası tedavi edilebilir.

Kısaca vurgulanan bu temel kavramlar ışığında barsak kanserlerini irdelediğimizde, çok yaygın olmalarına karşın barsak kanserlerinin hem erken tespiti hem de tam olarak tedavi edilmeleri açısından avantajlı olduğumuz bazı unsurlar açıkça ortaya çıkmaktadır:

Barsak kanserleri nispeten yavaş gelişen tümörlerdir.

Sinsi başlayıp seyreden diğer pek çok kanser türünün tersine barsak kanserlerinin çoğu belirgin öncüllerden (polipler/kanser olmayan barsak tümörlerinden) aşamalı olarak gelişmektedir. Bir kolon polibinin ilk başlamasından invaziv kansere dönüşmesine kadar yaklaşık 8 senelik bir süre geçtiği bilinmektedir. Bu da bize barsak kanserini henüz oluşmadan yakalayabilmemiz için istisnai bir şans ve uzun bir süre tanımaktadır.

Kolorektal polip ve kanserleri kolonoskopi aracılıklı direkt gözle görerek (hatta görmeden biopsi örnekleriyle) çok küçükken dahi yakalamak mümkündür. MR, PET-CT gibi gelişmiş tekniklere rağmen başka kanser türlerinde bu avantaj olmayabilir.

Barsak kanseri öncüllerinin çoğu endoskopik (kolonoskopik) yolla çıkartılarak ameliyatsız bertaraf edilebilirler.

Daha ilerlemiş vakalarda dahi cerrahi teknik, radyoterapi ve ilaç tedavisindeki gelişmeler çerçevesinde başarı oranı yüksektir ve yükselmeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>