Kalın barsak kanseri önlenebilir mi?

kolon-kanseri-rektum-tedavisi-ankara-ameliyati (10)

Kalın barsak kanserlerinin, yani kolerektal kanserlerin bizce en büyük avantajı budur. Çünkü, kolerektal polip ve kanserleri kolonoskopi aracılığı ile direk gözle görerek, çok küçükken dahi yakalamak mümkündür. Yani, barsak aknserlerinin öncülleri vardır.

Poliklerin çok küçükken bir barsak kanserine dönüşmesinin yaklaşık 8 sene sürdüğü hesap edilmiştir. Bu örneğin bir beyin tümöründe ya da bir pankreas tümöründe böyle değildir. Kanseri öncülü olmaksızın, kanser başlar ve yayılır. Bunun için tarama programlarını ve kolonoskopinin önemini hep vurguluyoruz. Çünkü polip aşamasında yakaladığımızda ve bunu kolonoskopik olarak koparttığımızda, kansere dönüşme riski ortadan kalkıyor. Dolayısı ile önlenebilir bir hastalık.

Kalın bağırsakta koruyucu tedbirler; özellikle hayvani yağdan zengin, kırmızı et yemenin, yine çiğ sebze ve meyveden fakir beslenmenin barsak kanserlerini arttırdığını biliyoruz. Dolayısıyla diyet alışkanlıklarının sağlıklı yönde şekillendirilmesi barsak kanserlerininönlenmesinde katkısı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>