Hemoroidler kalın bağırsak kanserine yol açar mı?

kolon-kanseri-rektum-tedavisi-ankara-ameliyati (11)

Çok sık sorulan bir soru. Başta söyleyelim “hayır, hemoroidler kalın barsak kanserlerine yol açmazlar”. Çünkü, hemoroidlerin geliştiği doku ile (hücre tipi ile de diyebiliriz) barsak kanserlerinin geliştiği hücre tipi, hemoroidlerin geliştiği hücre mekanizmaları tamamen biribirinden farklıdır.

Neden böyle bir yanlış inanış yaygın olarak var? Sebebi şudur; hemoroidler bazen, başka hastalıkların mevcudiyetinde Iceberg’in suyun üzerinde görünen kısmıdır. Yani bir insanda, hem barsak kanseri hem hemoroid olabilir. Üstelik barsak kanserinin genelde yarattığı kabızlık, hemoroidleri agreve (provoke) edebilir. Bu durumda hasta önce önce hemoroid hastalığı olduğunu düşünür. Gerçekten de vardır ve buna yönelik tedaviler uygulanır ve “genellikle de başarılı olmaz”.

Kanser, kolon kanseri daha gizli olduğu için daha sonraki aşamalarda fark edilir. Bu da tabi önce hemoroidin olup, sonra kolon kanserinin olduğu, dolayısıyla “hemoroidin kolon kanserine neden olduğu” gibi yanlış algılamaya neden olur. Kesinlikle doğru değildir, hemoroidler kalın barsak kanserine neden olmazlar ya da hemoroidler kalın barsak kanserine dönüşmezler!


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>