Kolon kanseri tedavisinde yapılan tetkikler

kolon-kanseri-rektum-tedavisi-ankara-ameliyati (1)

Kolerektal kanserlerde, tetkik ve tam tanı aşamasında iki ana unsur vardır;

  1. Kanser gerçekten var mı ve nerede? Bu ancak kolonoskopik inceleme ve kolonoskopik biyopsi ile yapılabilir. Temel soru budur aslında. Örnek olarak deriz ki; sigmoid kolonun ortalarında bir kanser görüyoruz, buna biopsi/patolojik inceleme yaparız ve “evet bu kanserdir” deriz. Bu en önemli unsurdur, “Kanser var mı, varsa nerede?”.

  2. İkinci aşama ise, kanseri evreleme (staging) dediğimiz aşamadır. Yani kanser, organ aksında, organ derinliğinde, kolon, rektum, barsak derinliğine ne kadar yayılmış? Duvarın bir kısmını mı tutmuş, tamamını mı tutmuş, çevre organlara, değdiği organlara yayılmış mı, lenf nodlarına yayılmış mı ve tabii belki de en kötüsü uzak organlara yayılmış mı? Bu doğrultuda da karın ultrasonografisi, karın ve göğüs tomografileri, hatta kuşlulu vakalarda PET-CT dediğimiz tetkiklere ihtiyaç duyulur. Bu çerçevede tedavi stratejisi belirlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>